Jäta menüü vahele
noorteprojektid iseseisvuse taastamine 30
Foto: Rahvusarhiiv

Öölaulupidu

20. augusti hilisõhtul 30 aastat tagasi, kui rahvasaadikud Toompeal võtsid vastu Eesti Vabariigi Ülemnõukogu otsuse Eesti riiklikust iseseisvusest, oli Tallinna teletorn Pihkva dessantvägede soomusmasinatest veel ümber piiratud. Kuigi võõrvägede lõpliku väljaviimiseni Eestist kulus veel kolm aastat, lõppes ligi 50 aastat kestnud Nõukogude okupatsioon sellel õhtul.

Me jõudsime selleni…lauldes. Varem pigem kitsas sõprade ringis, siis aga järjest avalikumalt olid kõlanud laulud, mille sõnumiks vabadus ja isamaa. Isegi kui see sõnum ei kõlanud otsesõnu, tundsime me ta alati ära, kasvõi ridade vahelt. Ja laulsime kaasa. Sellesama tunde pealt sündisid Alo Mattiiseni isamaalised laulud ja öölaulupeod. Nii sai võimalikuks ka veretu Laulev revolutsioon.

Nüüd, 30 aastat hiljem, praeguses omamoodi ka ju ärevavõitu ajas, oleks ehk kohane need laulud jälle kord koos meelde tuletada. Ja koos laulda. Aga mitte ainult neid, mida lauldes me riigina taas iseseisvaks saime, vaid ka neid, mida oleme kuulnud ja küllap ikka ka laulnud nende kolmekümne vabaduseaasta jooksul. Ja laulame edaspidigi.

Üle-eestiline öölaulupidu „Vaba Eesti!“ toimub 20. augustil 2021. Kui viirus hakkab taanduma, saab ka üksikasjalikum ajakava paika.