Jäta menüü vahele
Eesti Vabariigi iseseisvuse taastamine 30 aastat.

„Ajarännak 1991”

Koostöös Eesti Rahva Muuseumi ning Eesti Ajaloo ja- Ühiskonnaõpetuse Seltsiga kutsume kõiki Eesti koolide õpilasi ja õpetajaid osalema üle-eestilises projektis „Ajarännak 1991“.

Käesoleval aastal möödub 30 aastat Eesti Vabariigi taasiseseisvumisest. Oleme taas ehitanud üles oma riigi. Meie hulgas on palju neid, kes 30 aasta taguseid augustipäevi mäletavad, kuid suureks on saanud ja saamas põlvkonnad noori, kelle jaoks toonane aeg on kauge minevik – midagi, mis kunagi juhtus ja mis just nii pidigi minema.

15. septembril 2021 toimub koostöös Eesti Rahva Muuseumi ning Eesti Ajaloo- ja Ühiskonnaõpetajate Seltsiga ajarännak aastasse 1991. Ajarännak on metoodiline võte teatud ajajärgu või sündmuste mõtestamisel. Ajarännakuga saavad liituda kõik koolid, muuseumid ning asutused üle Eesti.

Projekti kirjeldus

Üle-eestiline ajarännak toimub 6.–16. septembrini 2021, neist rännaku põhipäevaks on välja kuulutatud 15. september 2021.

Ajarännaku käigus vaatame märgilist ajaloosündmust tavainimese silmade kaudu. Rändame ajas tagasi 1991. aasta augustipäevadesse, mis mängisid Eesti taasiseseisvumisel olulist rolli. Väljatöötatud stsenaariumi alusel mängime läbi murrangulised hetked ja peame tuliseid arutelusid, kuid tegeleme ka praktiliste igapäevaküsimustega nagu toit (või selle puudumine), riietus ning muusika. Arutleme mineviku üle ning vaatame lootusrikkalt tulevikku.

Ajarännak 1991 on koolidele hea võimalus taasiseseisvumise 30. aastapäeva tähistamiseks. Seekord mitte tavapärase aktuse, vaid ajastukohase läbimängu kaudu, see on meie austusavaldus iseseisvusele.

Mis on ajarännak?

Ajarännak on jõukohane igale õpilasele, võimaldades panustada oma võimete ja soovide kohaselt, lõimides erinevates õppeainetes õpitud oskuseid ja teadmisi ajaloo kaudu ühtseks tervikuks. Ajarännaku meetodiga saab tutvuda siin.

Abi ajarännaku läbiviimiseks

Jagame infot FB grupi Ajarännak ning ERMi kodulehe vahendusel, samuti korraldame koolitusi ning oleme valmis tulema teie kooli koolitama, teoreetilist ja praktilist nõu andma. EAÜSi ja ERMi juhtimisel on seni toimunud kolm üle- eestilist ajarännakut Eesti inimeste jaoks olulistesse ajaloosündmustesse (1869 – esimene üldlaulupidu, 1918 – EV iseseisvumine ning 1920 – Tartu rahu), millega saate lähemalt tutvuda siin.

Meie ajarännakutel on osalenud kümned tuhanded õpilasi ja õpetajaid üle Eesti. Ehk oleme teie kooliperega juba kohtunud?

Ootame taas osalema tuhandeid õpilasi, õpetajaid ja teisi huvilisi! Ületagem enda püstitatud maailmarekord!

Huvi ja küsimuste korral kirjutage pille.rohtla@audentes.ee või hariduskeskus@erm.ee.

Ajas rändamiseni!