Jäta menüü vahele

Koolides üle-Eesti tähistati taasiseseisvumise 30. aastapäeva

Kooliaasta lõpus korraldas Riigikantselei üle-Eesti kokku 14 koolis taasiseseisvumise 30. aastapäevale pühendatud tänuüritusi “Vaba Eesti eest!”, üritustega tunnustati omariikluse taastamisega seotud inimesi ja meenutati toonaseid sündmusi.

Tänuüritus Tallinna Pae Gümnaasiumis 7. juunil 2021
Foto: Aron Urb / IST30

“Mäletan lapsepõlvest, kui vanaema rääkis oma nooruspõlve reisist Inglismaale ning mina nõukogude ajal sündinud lapsena ei suutnud ettegi kujutada, et on võimalik reisida sinna, kuhu tahad, viisata, registreerimata. Ja see on vaid üks näide,” ütles peaminister Kaja Kallas noortega kohtumisel Tallinna Pae Gümnaasiumis.

“Nõukogude ajal polnud meil vabadust ega valikuid. Seetõttu oskan vabadust eriti kõrgelt hinnata,” lisas Kallas.

Peaminister Kaja Kallas Tallinna Pae Gümnaasiumis 7. juunil 2021
Foto: Aron Urb

Paide Hammerbecki Põhikoolis toimunud üritusel ütles riigisekretär Taimar Peterkop, et riigi jätkusuutlikkuse tagamiseks on vaja kriitiliselt mõtlevaid kodanikke, kes oleks eestlaseks olemise enda jaoks läbi mõelnud. “Kes teavad, mõistavad ja oskavad väärtustada meie riigi lugu. Just sellepärast on meil vaja seda lugu jagada noorema põlvkonnaga, et neil oleks võimalus kanda toonast vaimu edasi.”

Riigisekretär Taimar Peterkop Paide Hammerbecki Põhikoolis 19. mail 2021
Foto: Aron Urb / IST30

Paide kooli aulas kõne pidanud Lagle Parek ütles, et haridus on meie vabadus. “Elu ei pea olema kerge ja ilus. Huvitav elu on etem. Mida haritum sa oled seda huvitavam on.“

“Riiklus, iseseisvus, vabadus, ühiskonnaga suhestumine ja kõik taoline olid 30 aastat tagasi loomulik osa ka alles koolis käijate mõttemaailmas, rääkimata neist vanematest. Meil oli selle kõigega isiklik ja vahetu kokkupuude. Oleks paraku viga eeldada, et praegustel kooliskäijatel on see side ja mõttemaailm samasugune. Ta ei saagi olla. Ei peagi olema,” ütles Kuressaare Gümnaasiumis toimunud tänuüritusel riigikontrolör Janar Holm.

Riigikontrolör Janar Holm Kuressaare Gümnaasiumis 26. mail 2021
Foto: Allan Mehik / IST30

Holmi sõnul on aga nende noorte asi ja vastutus neile osaks saanud õnne kasutada selle riigi ja ühiskonna edasiarendamiseks. “Ja leida oma isiklik suhe riigi ja ühiskonnaga, mille toimimise vastu huvi ülesnäitamine aitaks seda tulevikuvastutust paremini kanda.“ 

Taasiseseisvumise 30. aastapäeva tähistamise toimkonna juht Jaanus Rohumaa sõnul oli tänuürituste eesmärk selgitada ja mõtestada nooremale põlvkonnale taasiseseisvumisega seotud sündmuste ja inimeste tähtsust. “Need üritused liidavad omavahel põlvkondi ja meie senised kohtumised on olnud mõlemale poolele huvipakkuvad ja värsked,” ütles ta.

Iseseisvuse taastamise 30. aastapäeva toimkonna juht Jaanus Rohumaa Põlva Gümnaasiumis 28. mail 2021
Foto: Marit Oimet

Rohumaa märkis, et 30 aastaga on okupatsiooni haav tervenenud ning inimesed vaatavad taasiseseisvumise sündmustele juba kerge pilguga. “Toidutalongidele, inflatsioonile ja okupatsioonivägede tankidele vaadatkse leebe muigega. Toona oli see aga Eesti rahva jaoks suur katsumus.”

“See ühtsustunne, mis suudeti luua 30 aastat tagasi, on toonud meid tänasesse päeva. Ja võib julgelt öelda, et uus põlvkond kannab seda sama vaimu edasi,” lisas ta.

Ta lisas, et Riigikantselei tänab kõiki neid inimesi, kes aitasid 30 aasta eest Eesti omariiklust taastada ning ka neid, kes on pühendanud oma aega toimunud tundmaõppimiseks, mõtestamiseks ja edasikandmiseks.

Kokku 14 koolis toimunud üritustel osalesid lisaks peaministrile ka haridusminister Liina Kersna, sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo, mitmed riigikogu liikmed ja 20. Augusti Klubi liikmed. Aga ka Lagle Parek, Marju Lauristin, Tõnis Lukas, Ülle Madise, Kristina Kallas, Valdru Mikita, Taimar Peterkop ja Villu Kõve.

Lisaks headele ettevõtlikele Eesti koolidele aitasid tänusündmuste õnnestumisele kaasa noorteprojektide meeskond Grete Radvilavicius ja Madis Somelar.

Tänuürituste galeriisid vaata siit.