Jäta menüü vahele

26. mail toimus Kuressaare Gümnaasiumis Eesti iseseisvumise taastamise 30. aastapäevale pühendatud tänuüritus „Vaba Eesti eest!”

Päev algas teemat sissejuhatavate tundidega, mida käisid läbi viimas riigikontrolör Janar Holm ja Saaremaa vallavolikogu esimees Jaanus Tamkivi, kes meenutasid tollel ajal aset leidnud sündmuseid oma kodukohas – Kuressaares.

Foto: Allan Mehik

20. augustil 2021 möödub 30 aastat Eesti omariikluse taastamisest ning selle tähistamiseks on plaanitud korraldada nii noortele suunatud ettevõtmisi kui ka üle-eestilisi rändnäitusi. Ürituste sari leidis oma tee ka Kuressaare Gümnaasiumisse, kus 11. klassidele anti võimalus tutvuda oma kodupiirkonna ajalooga 30 aasta tagusest perioodist. 

Päev algas teemat sissejuhatavate tundidega, mida käisid läbi viimas riigikontrolör Janar Holm ja Saaremaa vallavolikogu esimees Jaanus Tamkivi, kes meenutasid tollel ajal aset leidnud sündmuseid oma kodukohas – Kuressaares.          

„Mäletan seda kellaaega elu lõpuni, see oli 23.03, kui võeti vastu otsus taastada iseseisvus,” meenutas Janar Holm ning lisas, et lootust taasiseseisvumiseks võis olla paljudel, kuid usku mitte. „Kõik, mida tahame täna, on tänu sellele kuupäevale.” 

Taasiseseisvumine oli, on ja jääb üheks tähtsamaks päevaks Eesti Vabariigi ajaloos, kuid selleni viis okkaline tee, mis nõudis rohkesti kannatust ning eelkõige lootust. Jaanus Tamkivi sõnul oli taasiseseisvumine ilma verevalanguta justkui õnnemäng. Samuti märkis Tamkivi, et Eesti omariikluse saavutamise oluliseks faktoriks oli just rahva kokkuhoid ning üksmeelsus.

Peale teemapõhiseid tunde võeti järg uuesti üles kooli aulas. Koosviibimise juhatasid sisse Tallinna Reaalkooli õppealajuhataja Madis Somelar ja meie kooli ajalooõpetaja Madli-Maria Naulainen. Sõnavõttu jätkas direktor Toomas Takkis, alustades Jaanus Tamkivi tsiteerides: „Sinu vabadus rusikaga vehkida algab seal, kus lõpeb teise mehe nina.”

Ürituse raames tutvustati ka videot, millele andsid elu 11. klassi õpilased Elise-Maria Trei ja Roos Marie Karmel Pšenitšnaja. Video valmis koostöös Saaremaa muuseumi peavarahoidja Priit Kiviga, kes andis põhjaliku ülevaate Kuressaares 30 aastat tagasi toimunud sündmustest.

Kiviõlist pärit Eesti ajaloolane ja poliitik Jaak Valge, kes tagasi ajalukku vaadates ka oma mälestusi sõrmitses, leidis, et kui me tahame teada, kes me oleme, siis peame teadma, kes me olime. „Just sellepärast ongi see üritus ning uuele põlvkonnale minevikupildi säilitamine ja edasikandmine nii oluline,” rõhutas Jaak Valge.

Tänuüritus “Vaba Eesti eest!” on esimene noot tähistamaks augustikuise taasiseisevumise 30. aastapäeva. Suur tänu kõigile külalistele, kes oma meenutusi jagasid, ja Riigikatseleile, kes üritust erinevates maakondades eest veab.

Vaata videot siit.

Autor: Liisabel Rang, 12.a klass